Jungtis: Norwich (GB) – Šiauliai (LT)

Tekstas apie parodą “Jungtis“, veikusią Šiaulių universiteto dailės galerijoje, spausdintas dienraštyje “Lietuvos žinios“, 2006 m. vasario mėnesį. 

Ernesta Šimkienė

Tarptautinis kultūrinis bendradarbiavimas tampa vis svarbesne ir beveik neišvengiama šiandienos realija. Tokio bendrystės ir kultūrinių mainų pavyzdžiu tapo fotografijų ir video projektų paroda „Jungtis“ Šiaulių universiteto dailės galerijoje, kur lygiomis teisėmis savo kūrybą pristato Norwich‘o (Didžioji Britanija) Meno ir dizaino mokyklos bei Šiaulių universiteto audiovizualinio meno katedros studentai.

Ši paroda – nusižengimas nuo taisyklės ir prieštara dabartinėms tendencijoms, kai kalbame ne apie mūsų tautiečių emigraciją į Londoną beieškant finansinės laimės, o apie pačių britų atvykimą Lietuvon kultūriniais tikslais, kur su didžiuliu užsidegimu drauge su kolegomis šiauliečiais surengė fotografijų ir video meno parodą. Be to, Norwich‘o studentai planuoja išsivežti šiauliečių fotografijas tam, kad balandžio mėnesį parodytų jas savame krašte.

Parodos pavadinimas „Jungtis“ – neatsitiktinis. Jau parodos plakate tai akivaizdu – Lietuvos ir Didžiosios Britanijos žemėlapiai užkloja vienas kitą ir tampa visiškai painu – kur gi čia Lietuvos teritorija, o kur jau britiški miestų ir miestelių pavadinimai. Tai iliustruoja faktą, kad dabartinės technologijos (tiek kompiuteriai, tiek komunikacijos priemonės, tiek šiuolaikinio transporto galimybės) padeda labai greitai ir intensyviai bendrauti su bet kurio pasaulio kampelio gyventojais. Pats fotografijos bei kitų medijų menas, pastaruoju metu vis labiau populiarėjantis ir įgaunantis vis didesnį pagreitį, yra tarsi žmogaus tęsinys, jo pasaulėžiūros išraiškos priemonė. Fotografijos atsiradimas bene ir buvo ta priežastis, kuri pasaulį padarė globalesnį ir viešesnį. Nuotraukos mus gali nukelti į bet kurią vietą: kosmosą, povandenines gelmes, neprieinamas dykvietes ar populiariausius ir žinomiausius kraštus. Kiekvienas savo asmeninėje fotografijų kolekcijoje galime turėti bet kuriuos žemės ar jos gyventojų vaizdus, juos keisti, transformuoti ir sukurti naujus reginius bei savo pasaulio modelius.

Parodoje dviejų šalių kūrėjų jungties tašku tapo fotografija ir video menas, padedantys kūrėjams suvokti savąjį identitetą. Parodos autoriai – septyniolika įvairių kursų studentų iš Norwich‘o (Rytų Anglija) Meno ir dizaino mokyklos ir penkiolika lietuvių, studijuojančių audiovizualinį meną Šiaulių universitete. Norwich‘o Meno ir dizaino mokykla yra aukštojo mokslo institucija, skaičiuojanti jau  pusantro šimto savo gyvavimo ir veiklos metų. Šios parodos idėja pradėjo formuotis, kai fotomenininkė ir Šiaulių universiteto dėstytoja Regina Šulskytė Norwich‘e surengė savo kūrybos parodą bei skaitė paskaitas Meno ir dizaino mokyklos studentams. Dvi aktyviausios studentės ir pagrindinės parodos iniciatorės Frances Wall ir Malin Bjorklund vasarą atvyko į Lietuvą ir su Šiaulių universiteto dailės galerijos direktore Daiva Skrupskelyte, itin didelį dėmesį teikiančia studentų saviraiškos skatinimui ir jų kūrybos pristatymui visuomenei, aptarė parodos surengimo galimybes. Sutapus abiejų pusių norams ir galimybėms, beliko idėją materializuoti.

Išskirtinė parodos ypatybė – gaivališkumas ir didelis noras veikti bendrai. Užsienio menininkų parodas mažesnių regionų gyventojai paprastai gali išvysti įvairių šalių atstovybių veiklos dėka. Ši paroda gimė ir buvo surengta pačių menininkų iniciatyva. Suprasdami bendravimo, kitų kultūrų pažinimo svarbą suvokiant ir atrandant savąjį menininko ego, į parodos atidarymą atvyko devyni anglų studentai menininkai. Ši paroda svarbi dar vienu aspektu – dviejų šalių kultūrinis bendravimas vyksta ne per Vilnių ir Londoną, o tiesiogiai tarp regionų. Regioninis bendradarbiavimas būtinas decentralizuojant kultūros procesus, juolab, kai jis gimsta natūraliai ir nėra padiktuotas aukštesnių instancijų. Parodos atidaryme kalbėję abiejų aukštųjų meno mokyklų atstovai išsakė dideles viltis ir norus bendrauti ateityje ir rengti bendrus kūrybinius projektus.

Parodoje eksponuojamos fotografijos savo turiniu, forma ir matymo būdu ne tik apjungia dviejų skirtingų šalių kūrėjus. Nors daugelis dalykų, kurie rūpi tiek lietuvių, tiek britų studentams yra bendražmogiškos kilmės – kas aš esu, koks mano santykis su aplinka ir savimi, galima būtų išskirti ir keletą skirtumų. Lietuviai daugiau linkę į poeziją, lyriškumą, savo artimiausios aplinkos tyrinėjimus bei daiktų faktūrų ir šviesotamsos žaidimų paieškas, britai labiau koncentruojasi ties globalesnių problemų analize arba priešingai – ties itin siauru tam tikro reiškinio aspektu. Tačiau abiejų kultūrų ir pasaulio matymo būdų jungtis vienoje erdvėje yra įdomi ir vertinga.

Gražus bendros parodos įprasminimas – britės studentės Jacqui Jones projektas. Parodoje ji pristato fotografijos darbą, kuriame vaizduojamos visų parodos autorių iš Norwich‘o rankos. Visos jos skirtingos ir atspindi kiekvieno menininko kūrybinio darbo aspektus, asmenybių bruožus. Šį sumanymą autorė pratęsė ir Šiauliuose – parodos atidarymo metu fotografavo lietuvių studentų rankas ir šį darbą pristatys parodoje Norwich‘e balandžio mėnesį drauge su šiauliečių fotografijos paroda.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

ČIA DABAR

kelionės, fotografijos, tekstai, vaikų filosofija

aistė paulina

iš visur surinkti tekstai

Kelionių užrašai

Travel Log by Vita

100 minčių

Tinklaraštis apie miestus, transportą ir idėjas

kokonas.wordpress.com/

jaukus gyvenimas

kaskaityti.lt

Gerų knygų paieškos

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggers like this: