Lenkija. Plockas. Nuo gotikos iki art nouveau

Į Plocką Lenkijoje patekau gana keistomis aplinkybėmis. Specialiai turbūt niekada nebūtų atvedę keliai, bet kad jau taip susiklostė, beliko išnaudoti galimybę ir patyrinėti miestą. Tam turėjau visą dieną, tad kažkaip taip ir pasileidau lyg iš tų pasakų vedina minties “nueik nežinia kur, parnešk nežinia ką“. Juolab, kad turistinės informacijos apie miestą daug neradau.

Pirmiausia atvažiuojant į miestą pasitiko didžiulė, tiesiog gigantiška “Orlen“ naftos gamykla, kur tą vakarą net penki kaminai spjaudė liepsnas į vakarėjantį dangų. Tai yra tai, kuo garsus miestas šiandien – naftos imperija, kuri nors ir varo iš proto vietinius žmones savo smarve, bet tuo pat suteikia jiems darbo, o vadinasi ir žaidimų. O dar Plockas draugauja su lietuviškaisiais Mažeikiais, nes interesai gi panašūs.

Mieste gyvena apie 130 tūkst. gyventojų, o įsikūręs Plockas ant Vyslos kranto, galima sakyti ant skardžio, nes ties Plocku krantai iškyla bene aukščiausiai visoje Vyslos arba kaip lenkai ją vadina Vistulos ilgumoje, todėl iš viešbučio, kuriame gyvenome, atsiveria išties įspūdinga panorama. Ir net nebe taip svarbu, kad kitame krante matyti viena kita gamykla – auksinė aksomo minkštumo rugsėjo šviesa kuria puikius vaizdus tiek ryte, tiek vakare. Plačią Vyslos tėkmę sutramdo tiltų geometrija, o gotikinė katedra šauna į viršų ir taip tarsi nukelia į viduramžius. Bespoksant į Vyslą vis prisimindavau rodytus nacionalinės ekspedicijos žygius Vysla. Upė, jos tėkmė ir galimybės tampa žmonių ir miestų istorijos kūrėja ir lėmėja.

Plocko istorija ateina iš viduramžių – miesto istorija mena jau dešimt amžių. Pradžioje tai buvo Mazovijos vienuolių gyvenvietė. Ne kartą puldinėtas ir degintas, tame tarpe ir lietuvių bei rusėnų. Galiausiai, valdant Kazimierui didžiajam, čia buvo pastatyta nauja gotikinė pilis, bažnyčia ir įtvirtinimai. Dabar Plockas yra viena iš 31 Europos plytų gotikos kelio stotelių. Tai miestai, kure išsiskiria plytų gotikos architektūros statiniais. Lietuvoje toks miestas yra tik Vilnius, o ypatingai daug jų Lenkijoje ir Vokietijoje. Tad šalia Vyslos vaizdingų panoramų bei sėkmingsenę galimybę gyventi lemiančios upės ir kūrėsi miestas. Tai vienas iš seniausių Lenkijos miestų. Jis buvo pirmoji Mazovijos krašto sostinė, o vienu neilgu periodu, keletą dešimtmečių – net ir visos Lenkijos sostinė. Būna miestų, kuriuos istorija negailestingai talžo ir niokoja – Plockas vienas iš tokių. XV amžiuje buvęs svarbus punktas kovoje su Teutonų ordinu, vėliau iki pat antrojo pasaulinio karo pabaigos niokotas švedų, prancūzų, vokiečių ir rusų kariuomenių.

Kuo dar garsėja Plockas? Seniausia Lenkijoje aukštąją mokykla, įkurta dar 12 amžiuje ir iki šiol veikiančia ir vadinama Malachowianka. Čia yra ir Mazovijos muziejus – seniausias Lenkijos viešas muziejus, įkurtas 1821 metais Lenkijos karalystės laikotarpiu. Muziejuje sukaupta pati turitngiausia Lenkijoje ir viena įspūdingesnių Europoje sesecijos arba art noveau meno kolekcija. Tai man buvo labai netikėtas atradimas ir kelias valandas praleidau spoksodama į art noveau bei art deco stiliaus interjerus, baldus, rūbus, paveikslus. Tai iš tikrųjų vertas dėmesio ir laiko muziejus, be abejo – tiems, kam tai  apskritai gali būti įdomu.

Secesijos laikotarpis tikrai žavingas, puošnus, dekoratyvus. Tai stilius, sužibėjęs XIX – XX amžių sankirtoje Europoje ir turėjo skirtingus pavadinimus įvairiose šalyse. Art nouveau (naujasis menas) – Prancūzijoje, Tiffany stilius – JAV, secesija – Austrijoje, jugendo stilius Vokietijoje, “liberty“ – Italijoje, “modern style“ – Anglijoje, modernas – Lietuvoje. Maždaug 1880 – 1910 metais, po kurį laiką mene vyravusios eklektikos ir tarsi nieko naujo nesukūrimo, imta ieškoti naujų formų, kurios apjungtų ne tik vaizduojamąjį, bet ir taikomąjį meną. Todėl art noveau ir suklestėjo visur: interjere, balduose, interjero detalėse, pradedant skulptūrėlėmis ir šviestuvais, baigiant stalo įrankiais ir tapetų raštais. Tai buvo vientisas stilius nuo architektūrinių formų iki moteriškos segės plaukuose. Stiliaus esmė – remtis organiškomis švelniomis ir natūraliomis gamtos formomis, atsisakyti aštrių kampų bei linijų ir sukurti savo dekoratyvų ornamentą, naują modernią visa apimančią stilistiką.

Puiki Plocko muziejaus secesijos meno ekspozicija, išsidėsčiusi per keturis muziejaus aukštus puikiai nunešė kultūrine laiko mašina atgal, suteikdama malonumą akimis nuglostyti to meto interjerus, o kolekcija puiki – stiklo, metalo, keramikos, medžio dirbiniai, audiniai atkeliavo iš visos Europos – Austrijos, Vokietijos, Čekijos, Prancūzijos ir t.t. Eksponatai išdėlioti natūraliose erdvėse – valgomuosiuose, miegamuosiuose, svetainėse, buduaruose ir kabinetuose, viskas taip lyg imtum ir būtum ten, gyventum, tik gerą šimtmetį atgalios. O kam rūpi istorija, gali apžiūrėti kitą tame pačiame pastate veikiančią Mazovijos muziejaus ekspoziciją – interaktyvią, šiuolaikiškai įrengtą kultūrinę istorinę kelionę per dešimt Plocko amžių.

Plocke stūkso ir XII amžiuje statyta katedra bazilika su net dviejų Lenkijos valdovų sarkofagais. Čia yra ir garsus zoologijos sodas su didžiausia Lenkijoje nuodingų gyvačių ir beždžionių kolekcija – į zoo nėjau, bet kam tai įdomu, tai dar viena priežastis, dėl kurios galima aplankyti šį miestą. Ir nors miestas buvo labai sugriautas II pasaulinio karo metu, o tai yra didžioji tragedija, kuri akimirksniu nušluoja tai, ką žmogus ilgus šimtmečius kūrė ir statė, lenkai puikiai tvarkosi ir gražinasi. Sriprus Plocko istorinis sluoksnis turbūt čia ne paskutinėje vietoje. Apskritai, Lenkijoje nebeliko to baisaus reklaminio triukšmo pakelėse, nebeliko ir nykštukų su grybukais. Skonis taisosi labai į gerą pusę, tad ir Plockas – pakankamai gražiai tvarkomas miestas. Tai nėra vieta, į kurią reiktų važiuoti specialiai, bet jei keliai veda pro šalį, tikrai galima pusdieniui ar dienai nusėsti ir patyrinėti miestą pagal savo ineresų sritis. Juolab, kad matyti, kaip miestas tvarkomas, kaip kuriamos zonos tiek pasivaikščiojimams, tiek pasivažinėjimams dviračiais Vyslos šlaitais. O jei dar suderinti su kultūrinėmis atrakcijomis, gali būti visai smagi patirtis ir sustojimo vertas taškas Lenkijoje, kur galima atrasti istoriją nuo viduramžių iki art nouveau.

O važiuojant iš Plocko Vysloje matėme neįtikėtiną kiekį gulbių – šimtus vienoje vietoje. Vaizdas kerintis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

ČIA DABAR

kelionės, fotografijos, tekstai, vaikų filosofija

aistė paulina

iš visur surinkti tekstai

Kelionių užrašai

Travel Log by Vita

100 minčių

Tinklaraštis apie miestus, transportą ir idėjas

kokonas.wordpress.com/

jaukus gyvenimas

kaskaityti.lt

Gerų knygų paieškos

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggers like this: