Rygos automobilių muziejus

Ar žinote, kas pirmasis žmonijos istorijoje buvo nubaustas už greičio viršijimą? Walteris Arnoldas 1896-ųjų sausio 28-ąją lėkė 8 mylių per valandą greičiu ten, kur leistinas greitis buvo 2 mylios per valandą. Nusikaltęs vairuotojas buvo sučiuptas policininko, kuris jį pavijo važiuodamas… dviračiu. Veiksmas vyko Kente, Anglijoje. Beje, Walteris Arnoldas nebuvo paprastas automobilininkas. Jis buvo vienas pirmųjų automobilių pardavėjų šalyje. Jis gerokai pralenkė laiką, buvo įsteigęs savo automobilių kompaniją, gaminančią automobilius „Arnold“.

Tokius faktus ir begalę kitų įdomybių kiekvienas gali aptikti Rygos automobilių muziejuje Latvijoje. Ir, žinoma, puikią senovinių automobilių kolekciją. Nostalgiją keliantys blizgantys prabangūs automobiliai gali nustebinti kiekvieną – visiškai nereikia būti automobilių fanu, kad šis muziejus ir jo interaktyvi ekspozicija priverstų žavėtis ir domėtis. Istoriniai faktai pateikti labai patraukliai ir smagiai, o per automobilių istoriją nukeliaujama iki Latvijos prezidentų ar net rašytojų.

Rygos automobilių muziejus prasidėjo nuo Latvijos senųjų automobilių klubo – jo narių entuziazmo ir susižavėjimo senaisiais automobiliais kaip estetine vertybe ir kultūrinio paveldo dalimi. Dėl šios aistros 1989 m. atidarytas Rygos automobilių muziejus, o po didžiulės rekonstrukcijos, pradėtos 2013 m. muziejus atvėrė savo šiuolaikiškas erdves ir ekspoziciją. Čia yra ir kavinė, ir suvenyrų parduotuvėlė, ir erdvės vaikams, o svarbiausia – pats muziejus labai ir labai vertas dėmesio.

Ekspozicija interaktyviai pasakoja apie mašinų gamybos pradžią pasaulyje – apie tai, kaip žmonija žingsnis po žingsnio išrado įrankius ir technologijas, leidusias vėliau sukurti automobilį. Nuo rato iki pirmojo automobilio nueitas ilgas 5000 metų kelias, pilnas išradimų ir atradimų. XIX – XX a. sandūroje žengtas didžiulis civilizacijos augimo žingsnis. Mašinų gamybos pradžią tiek Europoje, tiek Amerikoje apibūdina milžiniška euforija. Per trumpą laiką atsiranda šimtai automobilių gamintojų. Nauji atradimai ir patobulinimai plito neįtikėtinai greitai, o konvejerio atsiradimas ir serijinė automobilių gamyba sukūrė pirmuosius industrijos gigantus. Pasaulio automobilių gamybos istorijoje greta Henrio Fordo ir kitų šios srities pradininkų įrašytas ir į JAV iškeliavusio latvio Augusto Krastinio vardas. Tai svarbus faktas Latvijos automobilizmo istorijoje. 1903 m. jo įmonės sukurtas automobilis (vienintelis išlikęs po daugiau kaip šimtmečio) – yra viena pagrindinių muziejaus ekspozicijos brangenybių.

Baigiantis Pirmajam pasauliniam karui, nuniokotoje Latvijoje automobilių skaičius buvo visai menkas – civilinėje srityje eksploatuoti tik šeši automobiliai. 3-ojo dešimtmečio viduryje, pasaulio ir Latvijos nacionalinei ekonomikai atsigaunant, automobilių skaičius gerokai padidėjo, o 4-ojo dešimtmečio pradžioje Latvijos automobilių skaičius jau artėjo prie keturių tūkstančių. Tai nulėmė ir automobilių bei motociklų gamintojų atstovybės, pradėtos steigti Latvijoje praėjusio amžiaus 3-ajame dešimtmetyje. Iki 4-ojo dešimtmečio pasaulyje jau buvo pagaminta apie 35 mln. automobilių, tačiau audringą automobilių pramonės vystymąsi negailestingai pakoregavo 1929 m. pasaulinė ekonominė krizė arba Didžioji depresija – tik nedaugeliui gamintojų pavyko išgyventi ir daugiausiai dėl laiku priimtų strateginių sprendimų. Todėl viena svarbiausių 4-ojo dešimtmečio automobilių kolekcijos istorijų pasakoja apie Auto Union koncerno sukūrimą, kuris lankytojams geriau žinomas iš vis dar populiaraus keturių žiedų prekės ženklo.

Ekonomikai sustiprėjus mašinų gamyba išgyvena technologijų ir dizaino revoliuciją, visiškai atsisakoma karietų laikmečio paveldo. Vienas įdomesnių eksponatų yra Cadillac Fleetwood All-Weather Phaeton, su kuriuo važinėjo Latvijos prezidentas ir ministras pirmininkas Karlis Ulmanis.

Viena iš ekspozicijos dalių skirta ir sovietinio laikotarpio automobiliams, Skelbdami santūrumą sovietinės valdžios ir komunistų partijos vadovai patys jo paisyti nesistengė – jų automobiliai visuomet buvo brangūs ir ypatingi. Latvijos senųjų automobilių klubo aktyvistų dėka dar prieš SSRS žlugimą keletas jų atiteko Rygos automobilių muziejui. Dabar jie sudaro unikalią „Kremliaus kolekciją“. Prašmatnūs automobiliai būdavo gaunami dovanų iš kitų valstybių vadovų. Tokiu būdu Leonidas Brežnevas, valstybės vadovas stagnacijos metais, sukūrė savo nemenką išskirtinių automobilių kolekciją. Muziejaus ekspozicijoje galima pamatyti 1966 m. Rolls-Royce Silver Shadow, su kuriuo valstybės galva pateko į autoavariją.

Sovietinėje valstybėje buvo galima įsigyti vos kelis SSRS gamintų automobilių modelius, dėl kurių eilėje laukti tekdavo keletą metų. Už tvirtai uždarytų sienų automobilių pramonė vystėsi kitaip nei laisvojoje rinkoje. Technologijos atsiliko, automobilių modeliai dažnai buvo nukopijuojami nuo užsienio pavyzdžių. Nuosavas automobilis buvo kiekvieno Sovietų Sąjungos piliečio svajonė. Tačiau Sovietų Sąjungoje lengvųjų automobilių buvo pagaminama nedaug, o automobilius iš užsienio pardavinėti buvo draudžiama. Ekspozicijoje galima apžiūrėti sovietinėje šalyje prieinamus tautos numylėtinius – moskvičius, zaporožiečius, volgas ir pobedas, kurias įsigyti buvo galima palaukus eilėje keletą metų. Šiuolaikiniams vaikams šie automibiliai yra visiška autentika ir kelia nemaldomą susižavėjimą. Ekspoziciją papildo ir pratęsia bei praėjusio laikmečio dvasią atskleidžia virtuali instaliacija – per sovietmečio mikrorajonų namų langus gali stebėti kuklų, neretai savitą, tačiau, nepaisant sistemos nustatytų griežtų apribojimų, gyvybingą žmonių būtį.

Ypatingą vietą viso muziejaus ekspozicijoje užima praėjusio šimtmečio 4-ojo dešimtmečio kalnų lenktynių automobilis Auto Union V16. Jis simbolizuoja didingą „sidabro kulkų“ laikmetį pasaulio automobilių gamybos istorijoje. Labai smagi ekspozicijos dalis – nepamirštami praėjusio šimtmečio antrosios pusės automobiliai, tapę savo laikmečio simboliais. Tai įvairių kartų dievinti automobiliai, savo įspūdingu dizainu, keliamomis emocijomis ir komerciniais pasiekimais žavėję milijonus žmonių. Ryškiausi kultinių automobilių statusą pelnę automobiliai, tokie kaip prancūzų šeimos automobilis Citroen 2CV, dėl savo nestabilumo dar vadintas „bjauriuoju ančiuku“, vienas iš visų laikų daugiausiai ir ilgiausiai gamintų automobilių Volkswagen „vabalas“ ir, žinoma, britų Rover Mini – 6-ojo dešimtmečio pabaigos labai mažos klasės automobilis bei kiti ryškų atsiminimą palikę automobilių istorijos pavyzdžiai.

Muziejuje galima apžiūrėti ir tarnybinius automobilius, tikrus „darbinius arklius“, tarnavusius žmogui įvairiais laikais ir įvairiems tikslams. Iš ugniagesių mašinų išsiskiria Magirus M45L, Latvijos technikos istorijos paminklas – moderniausias gaisrinės automobilis prieškarinėse Baltijos šalyse, kurį Rygos miestas 1935 m. savo gaisrinės tarnybos poreikiams užsakė iš Vokietijos firmos C.D. Magirus A.G. Ulm-Donau. Baigiant muziejaus apžiūrą galima “pažaisti“ virtualiai keičiant legendinio mikroautobusiuko “Latvija“ išorę ar įlipti į PAZ autobusą ir leistis į linksmą kelionę – 8-ojo dešimtmečio kolūkiečių vestuves. Beje, muziejuje dar yra ir VEF radio imtuvų ekspozicija.

Muziejų galima pagirti ne tik už puikią ekspoziciją – turėjome tikrai prasmingai ir turiningai praleistas kelias valandas, bet ir už kainų politiką. Mums su trimis vaikas šeimos bilietas (2 tėvai ir 1–4 vaikai) atsiėjo gerokai pigiau, nei būtume pirkę atskirus bilietus suagusiems ir vaikams.

Apžiūrėję muziejų dar nukeliavome ragauti beigelių į “Big Bad Bagels“. Jie buvo kažkaip labai gerai įvertinti kelionių programėlėje ir internete. Mūsų ypatingai nenustebino, bet ir nenuvylė.

2 komentarai “Rygos automobilių muziejus

Pridėti Jūsų

  1. Turiu tikslą kada nors čia nusivežti savo tėvuką, kuris dėl tokios technikos galvą pametęs 🙂 Paskaičiau šį straipsnį ir užsirašau šį darbą į 2020 darbų sąrašą 😀

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

ČIA DABAR

kelionės, fotografijos, tekstai, vaikų filosofija

aistė paulina

iš visur surinkti tekstai

Kelionių užrašai

Travel Log by Vita

100 minčių

Tinklaraštis apie miestus, transportą ir idėjas

kokonas.wordpress.com/

jaukus gyvenimas

kaskaityti.lt

Gerų knygų paieškos

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggers like this: