Ką gali įžvelgti Norvilaitės grafikoje. Kristina Norvilaitė

Ernesta Šimkienė

Tekstas publikuotas dienraštyje “Lietuvos žinios“, 2007-04-04:  http://lzinios.lt/lzinios/Kultura-ir-pramogos/ka-gali-izvelgti-norvilaites-grafikoje/107952

Šiaulių universiteto dailės galerijoje atidaryta jaunos vilnietės menininkės Kristinos Norvilaitės grafikos paroda “Ar tu tai matei?“ kviečia žiūrovus pasinerti į vaizdų pasaulį ir bandyti atsakyti į menininkės pateiktą klausimą Konceptualia ir vientisa raudono kolorito grafikos atspaudų kolekcija grafikė Kristina Norvilaitė pirmąkart prisistato Šiaulių publikai.

Vilniaus dailės akademijoje ji baigė bakalauro ir magistro studijas, surengė daug parodų Lietuvoje ir užsienyje. Tradicinį linoraižinį autorė jungia su savo autorine technika ir vizualizuodama praplečia grafikos ribas. Jos grafika panašesnė į tapybą, fotografiją ar piešinį, o ne į atspaudą. Tai iliustruoja ir šių dienų tendencijas, kai įvairios meno rūšys gimininamos ar imituoja vienos kitas.

Savo parodos pavadinimu “Ar tu tai matei?“ autorė kreipiasi tiesiai į žiūrovą, provokuoja jį pasinerti į meno kūrinio erdvę ir nebūti tik pasyviu stebėtoju. Klausdama ji skatina kiekvieną žiūrovą reflektuoti matomą vaizdą per savo asmeninę patirtį. Tokiu būdu kūrinys peržengia kūrėją ir žiūrovą skiriančias ribas, priartėja prie stebėtojo, šis iš tiesų ima mąstyti, kur visa tai yra matęs ar kokį išgyvenimą jam tai sukelia. Autorė įtraukia žiūrovą į savotišką žaidimą, ir čia kiekvieną sykį vis kitaip dėliojamos mintys, nuotaikos, vizijos ir asociacijos. Menininkė keičiasi vietomis su žiūrovu, tad jis turi galimybę pats interpretuoti, pratęsti meno kūrinio gyvenimą ir erdvę. Čia atsiskleidžia tam tikras interaktyvumas – žiūrovas atsiduria tarsi meno kūrinio viduje ir bando suvokti reginio keliamas emocijas ir mintis.

Per parodos atidarymą Norvilaitės vadybininkė Jolita Zykutė prasitarė apie keistą ir mįslingą šių grafikos kūrinių savybę – tas pats kūrinys kiekvieną dieną atrodo vis kitaip. Kristinos paveikslai dėliojami iš faktūrų, ornamentų ir simbolių, ir via tai iš pirmo žvilgsnio atrodo tik kaip paviršinis dekoratyvus sluoksnis. Po akimirkos ši dekoratyvumo iliuzija išsisklaido, nes kruopščiai ir apgalvotai sukurtas faktūrų žaismas aprėpia ir sujungia galybę jausmų, prisiminimų ir nuojautų. Paviršiais, dekoru ir simboliais, autorė puikiai atkuria tam tikros vietos bei laiko kultūrinį kodą ir patirtį.

Grafikos cikle nemažai simbolikos – spalva, augaliniai ornamentai, rato ir spiralės simboliai rodo gyvybingumą, atsikartojimą, atsinaujinimą. Šiltas ir platus raudonos gamos koloritas sustiprina aistros, veržlumo, reikšmingumo įspūdį. Visi šie elementai susijungia į vieną pasakojimą iš įvairiausių vaizdinių, susietų glaudžiais vidiniais saitais ir vientisa išorine estetika.

Abstraktūs Norvilaitės grafikos lakštai primena gyvenimą, kur viskas susideda iš mažų dalykų, susijungiančių į nedalomą visumą. Laikui bėgant smulkmenos tampa gerokai abstraktesnės ir išryškina ne patį faktą ar daiktą, bet tai, ką jis mums reiškė ir reiškia. Autorės darbų cikle nėra aiškiai matomų materialių objektų, tačiau emocija, nuotaika ir įspūdis yra labai akivaizdūs. Žvilgsnis ir mintys čia perkeliami į metafizinį būvį. Kristina savo darbais nieko nedeklaruoja ir neprimeta. Ji tik suteikia galimybę į savo privačią intymią erdvę pakliūti ir žiūrovui, kuris galbūt jos kūriniuose ras tai, ką iš tiesų kažkur ir kažkada pats matė.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

ČIA DABAR

kelionės, fotografijos, tekstai, vaikų filosofija

aistė paulina

iš visur surinkti tekstai

Kelionių užrašai

Travel Log by Vita

100 minčių

Tinklaraštis apie miestus, transportą ir idėjas

kokonas.wordpress.com/

jaukus gyvenimas

kaskaityti.lt

Gerų knygų paieškos

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggers like this: