Venecijos meno puota

Tekstas publikuotas dienraštyje “Lietuvos žinios“, 2005 rugsėjo 27 d.

Ernesta Šimkienė

Neįtikimo grožio Italijos mieste Venecijoje jau 51-ą kartą vyksta pasaulinis šiuolaikinio meno forumas – garsioji Venecijos bienalė, sutraukianti būrius meno mylėtojų iš viso pasaulio.

Venecija – daugelio apkalbėtas, kai kurių aplankytas, tačiau visiems puikiai žinomas Europos miestas. Senoji architektūra ir menas, karnavalai, vandens keliai ir gondolos puikiai sugyvena su didžiulėmis šiuolaikinio meno parodomis, išsibarsčiusiomis po visą ant vandens, salų ir medinių pastolių pastatytą miestą.

Kodėl žmonės plūsta i šį unikalų pasaulio kampelį ir didįjį meno įvykį – Venecijos bienalę, rengiamą kas dvejus metus? Vieni nori suvokti dabarties meno tendencijas, kiti siekia naujų įspūdžių ir intrigų, treti – paneigti ar patvirtinti sklandančias įvairiausias nuomones tiek apie bienalę, tiek apie pačią Veneciją. Koks tikslas bebūtų, vis dėlto tenka pripažinti, kad šis miestas turi ypatingos vidinės galios ir traukos. Meno ir kultūros įvykių gausybė, senojo ir šiuolaikinio meno tandemas, architektūros ir gamtos sąjunga yra tas be galo stiprus magnetas, kuris kartą čia pabuvojus, traukia vėl ir vėl sugrįžti.

Venecijos bienalė pirmą kartą surengta prieš 110 metų. Su tam tikrais pertrūkiais karų metu, šis pasaulinis meno įvykis suformavo tvirtą savo poziciją ir dabar yra vienas žinomiausių meno padangėje. Šiemetinė paroda išskirtinė tuo, kad ją kuruoja ne vienas, kaip įprasta, asmuo, o dvi moterys kuratorės. Didžiulę teminę parodą „Meno patirtis“, eksponuojamą Giardini kuruoja María de Corral, o parodą „Visada truputį toliau“ Arsenale – Rosa Martínez. Šalia šių didelio masto tarptautinių grupinių parodų galima aplankyti nuolatinius kai kurių valstybių paviljonus Giardini soduose bei keliasdešimt pavienių nacionalinių paviljonų, įsikūrusių Venecijos galerijose, muziejuose ir kitose salėse.

Šiais metais bienalėje dalyvauja daugiau nei septyniasdešimties valstybių atstovai. Būtent toks masiškumas leidžia suvokti be galo skirtingą ir įvairią meno patirtį, bandant apčiuopti tiek kultūrinius skirtumus, tiek akivaizdžiai stiprėjančią globalizaciją. Menas tapo ne vien tik estetinio pasigėrėjimo objektu – jis sprendžia socialines ir politines problemas, labai dažnai atmesdamas tradicinius raiškos būdus. Meno kūrinio suvokimui jau nebeužtenka tik regėjimo juslės, dažnai reikia pasitelkti klausą, uoslę, lytėjimą bei kitus kūniškus pojūčius. Menas peržengė įprastines formas ir ieško naujų kelių. Juos nuodugniai ištyrinėti reikia atvykti į Venecijos bienalę ne vienai ir ne dviem dienom, o žymiai ilgesniam laikui.

Šįmet Lietuvą pasaulinėje meno bienalėje atstovauja 1922 metais Lietuvoje gimęs, dabar Niujorke gyvenantis kino režisierius, rašytojas, kino kritikas ir kuratorius, Amerikos nepriklausomo kino įkvėpėjas bei „Anthology Film Archives“ įkūrėjas Jonas Mekas. Projektas pavadintas „Mažų ir asmeniškų dalykų svarba didžiųjų užmojų laikais“. Jos turinys – video instaliacijos ir filmų peržiūros, speciali filmų apie Joną Meką programa. Venecijos bienalės lankytojai turi galimybę nacionaliniame lietuvių paviljone susipažinti su šio menininko kūrybos raida, jau tapusia nepriklausomo kino istorija bei naujausiais projektais.

Venecija – autentiška ir unikali vieta, kur iki šiol sutelpa viduramžių dvasia bei šiuolaikinės kultūros ir meno industrijos. Ši sąjunga – vienintelė ir nepakartojama, o jos gyvą pulsavimą verta pajusti net ir tiems, kurie nelaiko savęs meno mylėtojais. Laiko dar yra iki lapkričio 6 d., kuomet Venecijos bienalė užsidarys, o po dviejų metų vėl visus intriguos ir kvies apsilankyti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

ČIA DABAR

kelionės, fotografijos, tekstai, vaikų filosofija

aistė paulina

iš visur surinkti tekstai

Kelionių užrašai

Travel Log by Vita

100 minčių

Tinklaraštis apie miestus, transportą ir idėjas

kokonas.wordpress.com/

jaukus gyvenimas

kaskaityti.lt

Gerų knygų paieškos

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggers like this: