Ryga ir jos pirmoji RIBOCA

Šiandien buvo paskutinė diena, kai Rygoje veikė pirmoji šiuolaikinio meno bienalė RIBOCA. Lygiai prieš savaitę, kai visa Lietuva atidarinėjo MO muziejų Vilniuje, mes ištrūkome į Rygą – reikėjo spėti pamatyti ambicingą kaimynų meno projektą. MO muziejus irgi labai ambicingas, bet jo atradinėjimas dar mūsų laukia artimiausiu metu. Yra vienas svarbus vardiklis, siejantis šias dvi iniciatyvas – abi jos privataus kapitalo produktai.

Taigi, Ryga jau pati savaime kaip miestas yra puiki, nuostabi, nuolat pasiūlanti naujų kultūrinių atrakcijų. Ji turi nenugalimą magnetizuojantį poveikį – kurį laiką nepabuvus Rygoje, ima kirbėti noras vėl pašliaužioti jos gatvėmis, nulėkti į koncertą apleistų fabrikų teritorijose ar operos teatre, užsukti į legendinį Rygos turgų, suvalgyti blynelių – “pankūkas“ tradicinėje senamiesčio blyninėje, pralėkti miestu dviračiais (šitą dalyką išbandėme ir kuo puikiausiai  pasiteisino, todėl rekomenduoju Rygą atradinėti dviračiais), aplankyti Rygos šviesų festivalį ar sudalyvauti Rygos maratone (jei bėgti nesinori, galima tiesiog pabūti palaikymo komandoje). Šį kartą Rygos atradimas vyko per šiuolaikinį meną, per skirtingas, iš viso net aštuoniose miesto lokacijose įsikūrusias bienalės ekspozicijas.

RIBOCA – Riga International Biennial of Contemporary Art (Tarptautinė Rygos šiuolaikinio meno bienalė). Tai didžiulis įvykis, iš karto sulaukęs pasaulio meno bendruomenės dėmesio ir pozityvaus vertinimo, kontraversiškai kvestionuota Latvijos menininkų ratuose. Didžiulio biudžeto paroda, kurią finansavo oligarchai, susiję su Rusija, abejingų palikti negali.

Tačiau man RIBOCA – tai paroda, kurioje ieškojau įdomių temų ir požiūrių. Ir tikrai radau. Bienalės šūkis EVERYTHING WAS FOREVER, UNTIL IT WAS NO MORE (Viskas buvo amžina, kol išvis nebebuvo) mano manymu yra labai labai vykęs. Jis puikiai pasakoja apie pokyčius, vykstančius mūsų pasaulyje ir visuomenėje, apie griūnančius nepajudinamus mitus, stereotipus ir konstantas. Skirtingos ekspozijų erdvės taipogi labai gerai kuria ir išryškina teminį savitumą, charakterį ir atmosferą. Buvusiame Latvijos universiteto biologijos fakultete veikianti ekspozicija įsikūrusi autentiškose erdvėse, tarp dar tebeveikiančių universiteto muziejų eksponatų. Menininkai pritaikė savo kūrinius konkrečioms erdvėms, iškeldami įvairiausius šiuolaikinio mokslo, žmogaus veiklos aspektus pasaulio raidai nuo vietinio konteksto iki globalaus požiūrio. Kūriniai įkomponuoti tarp paukščių iškamšų ir džiovintų drugelių, tarp senų vadovėlių ir mėgintuvėlių, atveria naujas prasmes ir kontekstus. Ši paroda – tai tarsi tyrimas, galimybė mums iš naujo permąstyti ir galbūt net pakeisti tai, kas nepajudinama, pažvelgti į tai kas vyko, vyksta ir, tikėtina, gali įvykti. Ką mes, kaip žmonės, kuriame, kaip elgiamės, kokias įtakas pasauliui formuojame. Kiek gyvybės rūšių jau išnaikinome ir kiek jų naujų sukūrėme, keisdami genų kombinacijas? Kaip tai įtakoja visą ekosistemą? Ar suvokiame kas esame, ar tiesiog ignoruojame apsimesdami “homo stupidus stupidus“ , taip kaip pavadintas vienas kūrinys – griaučių kombinacija parodoje.

Kita ekspozicija įkurta buvusioje Kristapo Morbergo rezidencijoje – privačiame bute, alsuojančiame autentiška rygietiška art nouveau dvasia ir stebinančiame savo dydžiu, atskleidžia istorinius ir politinius pokyčius bei transformacijas. Didžiulė įvairovė pačių keisčiausių ir neįtikėčiausių žmonių istorijų, XXI amžiaus keistenybių ir anomalijų, faktų ir pojūčių įsikūrė Zuzeum patalpose – čia greitai įsikurs privatus Latvijos kolekcininkų muziejus. Visko neišpasakosi. Faktas, kad tiesiog pritrūko vienos dienos, kad galėtume pamatyti tai, ką latviai paruošė meno mylėtojų ir tyrinėtojų auditorijai.

ART EXHIBITIONS OR YOUTUBE CATS? Tai klausimas ant vieno iš RIBOCOS reklaminių atvirukų ir maišelių. Ir tikrai. Ką renkiesi – meno parodą ar youtube kačiukus?

Daugiau  – vaizduose iš RIBOCA ekspozicijų, Ryga, 2018-10-20.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

ČIA DABAR

kelionės, fotografijos, tekstai, vaikų filosofija

aistė paulina

iš visur surinkti tekstai

Kelionių užrašai

Travel Log by Vita

100 minčių

Tinklaraštis apie miestus, transportą ir idėjas

kokonas.wordpress.com/

jaukus gyvenimas

kaskaityti.lt

Gerų knygų paieškos

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggers like this: