Šiaulių universiteto Botanikos sodas

Šiauliuose yra vieta, kur auga virš 4600 rūšių įvairių augalų – tai Šiaulių universiteto Botanikos sodas. Sodas mainosi kievieną savaitę, kiekvieną mėnesį, nes žydi vis kitos augalų rūšys. Vieta išties unikali, tačiau didysis paradoksas yra tas, kad dažnas šiaulietis čia nėra buvęs. Dar kiti žino, bet vis neranda laiko, progos čia atkeliauti. Kartais taip jau būna – yra vietų šalia, netgi žinai, kad ten visai neblogai turėtų būti, bet taip ir nenuneša anei kojos, anei ratai ten.

Daugiau nei prieš dvidešimt metų šiame Botanikos sode (tada jis dar vadinosi biologine stotimi) kasiau žemę, kažkokias duobes, nes įstojus į universitetą visiems reikėdavo atlikti praktiką (na, bent jau įstojusiems į dailę tai tikrai).  Vieta tada atrodė gerokai kitaip nei dabar – kažkokios pievos, krūmokšniai, kalneliai, bet per keletą dešimtmečių, pasirodo, galima sukurti fantastiško grožio vietą. Pamenu, kaip su savo tada jau kurso draugėmis pėdindavome po kasimo darbų per pievas, per bėgius – buvom jaunos ir gražios, o pravažiuojantys traukiniai ir garvežiai mums signalizuodavo. Ech… Bet aš ne apie tai.

Šiaulių universiteto Botanikos sodas įkurtas 1961 m. kartu su Šiaulių pedagoginio instituto biologine stotimi. Pirmuosius augalus ir sodo kraštovaizdį čia pradėjo formuoti gamtininkas Stasys Gliaudys. Dabar Botanikos sodas yra prestižinio pasaulio botanikos sodų tinklo ir Lietuvos botanikos sodų asociacijos narys. Sėklų mainai vykdomi su daugiau nei 250 pasaulio botanikos sodų. Botanikos sode organizuojami įvairūs renginiai, plėtojama pažintinė ir edukacinė veikla. Ši galimybė, ko gero, galėtų būti dar labiau plėtojama ir išnaudojama, kad žmonės atrastų ir priprastų prie šios gamtinės oazės mieste.

Botanikos sode krūvos augalų – gėlių, prieskonių, krūmų, medžių. Žydinčių ir jau nužydėjusių. Augalai auginami atskiruose skyriuose pagal pasirinktą sisteminimo formą. Kalninių augalų kolekcija suformuota taip, kad galima pamatyti Europos, Azijos, Naujosios Zelandijos, Amerikos ir kitų žemynų kalnų atstovus. Lietuvos floros skyriuje akį traukia lietuviškų „orchidėjų“ įvairovė, lietuviškų pievų vaistiniai augalai, išskirtinė piktžolių kolekcija, kurioje yra augalų, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą. Gegužės mėnesį žydi neįtikėtino grožio rododendrai, vėliau galima pamatyti puikių vienadienių, jurginų ir galybę kitų augalų, kurių pavadinimų nemoku, bet sode ir galima jų pasimokyti, nes yra etiketės prie augalų. Sode suformuoti takeliai, alpinariumai, tvenkiniai, tilteliai, augalų salelės, todėl jis yra pakankamai dinamiškas ir nenuobodus.

Visai kitokiu sodas tampa vasaros pabaigoje. Visa augmenija byloja apie artėjantį rudenį. Tuo metu čia vyksta jau tradicinė šventė, sutraukianti būrius žmonių – Žolinė. Tai gamtos, augmenijos, derliaus branda, o jos šventimas nuo seno – padėka už mums suteiktas gamtos dovanas. Ir žoliauja žmonės krūvomis Botanikos sode, nes į darbus eiti nereikia, o tautos išmintis sako: „kas per Žolinę neviešės – tas visą amžių skurdžiai nugyvens“. Tad ir Žolinės metu pažoliauti akimis, ir bet kuriuo kitu metu pasigrožėti augmenijos įvairove galima Šiaulių Botanikos sode. Vieta nėra labai patogi, bet gi galima čia su dviračiais atvažiuoti ir pasidaryti dvigubą pramogą. Beje, kiek žinau, sode galima ir įsigyti augalų, kurie yra puikiai prižiūrėti ir gerai auga. Taip sakė tie, kurie išbandė. O dar galima tiesiog pasidaryti puikių nuotraukų žiedų fone.

Fotografijų albume – gegužės, liepos ir rugpjūčio mėnesiais sugaudyti Šiaulių universiteto Botanikos sodo augalai.

Žemėlapis

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Website Built with WordPress.com. | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

ČIA DABAR

kelionės, fotografijos, tekstai, vaikų filosofija

aistė paulina

iš visur surinkti tekstai

Kelionių užrašai

Travel Log by Vita

100 minčių

Tinklaraštis apie miestus, transportą ir idėjas

kokonas.wordpress.com/

jaukus gyvenimas

kaskaityti.lt

Gerų knygų paieškos

Discover WordPress

A daily selection of the best content published on WordPress, collected for you by humans who love to read.

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

WordPress.com News

The latest news on WordPress.com and the WordPress community.

%d bloggers like this: